Bankovanie

Najnovšie výskumy ukázali, že bankovanie dokáže zmierniť bolesť pri mnohých ochoreniach. Až 45 percent ľudí trpiacich na chronickú bolesť krku po vyskúšaní tejto metódy potvrdilo zlepšenie svojho stavu. Pomáha aj pri nachladnutí a vysokom krvnom tlaku.2

Bankovanie je známe už od stredoveku. Tradičná čínska metóda využíva akupunktúrne dráhy spojené s konkrétnymi vnútornými orgánmi. Táto forma liečby je podobná klasickej akupunktúre. Namiesto ihiel však masér alebo lekár používa špeciálne banky. Najčastejšie ide o sklenené, plastové, alebo bambusové, železné či keramické nádoby. Sklené však majú tú výhodu, že masér cez ne vidí pôsobenie na pokožke.

Banky je možné použiť tromi spôsobmi:

Suché bankovanie - aplikuje sa na zle prekrvených miestach. Dobré výsledky sa dosahujú pri chronických stavoch, stavoch slabosti, kŕčovitých ochoreniach dutých orgánov, poruchách krvného obehu končatín alebo oblastí podkožného tkaniva. Pri suchom bankovaní zostáva povrch pokožky neporušený, banka sa priloží k telu tak, aby sa vytvoril podtlak a vsaje do seba časť kože aj s podkožím, čo spôsobí okrem iného aj popraskanie drobných cievok, červené krvinky preniknú do priestoru, malý výron krvi aj lymfy zvýši cirkuláciu krvi a prívod kyslíka do okolia, nastane reakcia organizmu a aktivácia životných procesov nielen priamo na mieste prisatia banky a v priamom okolí, ale aj na zodpovedajúcom vnútornom orgáne.

Krvavé (mokré) bankovanie - aplikuje sa pri nahromadení tzv. “zlej” krvi. Bankou sa odsáva malé množstvo krvi povrchovým narezaním kože na presne určenom mieste na chrbte, čo následne vedie k pozitívnemu ovplyvneniu cirkulácie krvi a lymfy v mieste odsávania, ako aj k odstráneniu napätia v reflexnej zóne. Krvavé bankovanie sa používalo hlavne v minulosti. V súčasnosti ho môžu prevádzkovať len v nemocničných zariadeniach, ostatní terapeuti používajú suché bankovanie a bankovú masáž.

Banková masáž - predstavuje mimoriadne jednoduchú a účinnú metódu ošetrovania. Jej účinok ide nielen do hĺbky kože a podkožného tkaniva, ale aj do svalov. Dobré výsledky sa dosahujú pri reumatických stavoch, pri stvrdnutí svalov, pri zápaloch, bolestiach chrbta, kĺbov a pod. Pozitívne pôsobí aj na lymfatický a imunitný systém, prekrvenie končatín.

Druh masáže
Bankovanie (30 minút)
Bankovanie (60 minút)